יתוש הנמר האסיאתי כבר כאן

האסייתי כבר כאן: איך אפשר להתגונן?

יתוש הנמר האסייתי שכבר גרם להתפרצות קדחת הנילוס המערבי נמצא בארץ.

מומחה מזהיר: "אי אפשר להתחמק"

לילה. שקט בחוץ. אתם מנסים להירדם, אבל הזמזום הטורדני של היתוש אינו מניח לכם,

הסיבה הנוכחית לדאגה כאן היא יתושי הנמר האסייתי, שחדרו לאחרונה לארץ ואשר לדעת מומחים עלולים לגרום למחלות קשות, ואף להפצה של מגפת קדחת הנילוס המערבי. פרופ' ישראל פוטסמן, מנהל היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי בני ציון בחיפה, משוכנע כי הנמר האסייתי עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים.

כדאי, לדבריו, לפעול נגד היתוש "כאילו היה טרוריסט חמוש". הוא מבהיר: "אנחנו נכנסים לפאניקה מצריבת מדוזה, שאכן מסוכנת כשהיא פוגעת בגוף ובעיניים. אבל אין סכנה ממדוזות אם לא נכנסים לים. לעומת זאת, יתושי הנמר האסייתי כבר נמצאים בכל רחבי הארץ ואי אפשר לחמוק מהם".

דוגר בכל מקווה מים

שמו של יתוש הנמר האסייתי מגיע מצורתו, המזכירה נמר, וצבעיו חום, שחור ולבן – שדומים לצבעי הנמר שלמדנו להכיר בגן החיות. הוא נחשב לחמקמק, זריז ובעיקר, לדברי פרופ' פוטסמן: "יש לו יתרון על יתושים אחרים, כי בניגוד אליהם הוא אינו מזמזם כשהוא מגיח. הוא כמו גנב בלילה, מתיישב על הגוף ובקושי מרגישים אותו, עוקץ ונמלט כאילו לא קרה דבר. זה אמנם תיאור ציורי ודרמטי, אבל זו האמת לגבי היתוש הזה".

פרופ' פוטסמן למד מיד ראשונה כי היתוש כבר נמצא כמעט בכל מקום בארץ. קבע כי מדובר בנמר האסייתי, ובו במקום הוא הודיע

 על האבחון והתקשר ליחידה להגנת הסביבה במרכז הארץ. היחידה פעלה במהירות, ותוך כחצי שעה התגלה המקור ליתושים וטופל.

יתוש הנמר האסייתי, שמקורו ביבשת אסיה, מתרבה בקצב של מאות אלפים בשבוע. הוא דוגר בכל מקווה מים  מספיק אפילו פקק של בקבוק שתייה, שיש בו מעט מים, כדי שיהפוך לקן להתרבות מהירה של היתוש".

תמותה בשיעור של 30%

מומחים מזהירים כי הנמר האסייתי ידוע כיתוש המעביר כ 20 סוגי  מחלות ויראליות קשות ועלול להוות סכנה ממשית לבני אדם. רשימת המחלות שהוא נושא – קדחת הנילוס המערבי, דנגי וצ'יקונגוניה (מחלה שגורמת לכאבי פרקים וחום) ודלקות מוח שונות –  בניהם דלקת המוח היפנית  שהיא עלולה להיות מאוד מסוכנת. בישראל נמצא כי הנמר האסייתי היה הגורם למגיפת קדחת הנילוס המערבי .

לצד הגורמים לחשש, המומחה מנסה להרגיע. "לאחרונה קיבלתי עשרות דיווחים ממקומות שונים בארץ על קני דגירה של היתוש, על עקיצתו, וכן הלאה", מסביר פרופ' פוטסמן. "קדחת הנילוס המערבי היא אחת משלוש או ארבע מחלות שהיתוש מעביר.

"כדי שתפרוץ מגפה של קדחת הנילוס המערבי, שהתמותה ממנה היא בשיעור של 30%, צריך היתוש לעקוץ אדם הלוקה במחלה, להעביר את זה הלאה ואז מתחילה החגיגה. כרגע לא ידוע לנו על אדם כזה, למזלנו הטוב".

לפני שנוכל לשבת בשקט, פרופ' פוטסמן משאיר אותנו במתח. "קדחת הדנגי היא עוד אחת מהמחלות שמעביר הנמר האסייתי", הוא אומר.  אדם אחד מכל 1,000 מת מקדחת הדנגי.

 לפרופ' פוטסמן יש עצה. עקיצת הנמר האסייתי גורמת לשלפוחית אדומה, ובכל פעם שעקיצה כלשהי גורמת לתופעות לוואי כמו חום, הקאות, או כל דבר חריג, צריך להיבדק על ידי רופא. זו הדרך הבטוחה לעצור כל מגפה שיתוש כזה או אחר עלול לגרום.

אנחנו נשמח להציע לכם רשתות נגד יתושים שימגנו את הבית מפני יתושים, חרקים ומזיקים.

התקשר עכשיו
גלילה לראש העמוד